21. října 2019

Projekt 4EU+ byl oficiálně zahájen v Paříži

V Paříži na Sorbonnské univerzitě byla zahájena výroční schůze Aliance 4EU+, kde šest rektorů předních evropských univerzit stvrdilo svým podpisem hlubší spolupráci.

"Je to pro nás pro všechny mimořádná příležitost. Na dnešním jednání se vedle podepisování dohod mluvilo o přípravě týmu pro žádání o velké mezinárodní granty, jako je Horizon 2020 a další. Mluvili jsme o různých formách spolupráce, a hlavně jsme se my rektoři poprvé všichni také potkali fyzicky. Je to ohromný krok do budoucnosti a všichni se společně můžeme podílet na vytváření doslova evropského vzdělávání,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Aliance 4EU+ vznikla před osmnácti měsíci a zahrnuje Univerzitu Karlovu, Sorbonnskou univerzitu, a univerzity v Miláně, Varšavě, Heidelbergu, a Kodani. Pilotní projekt podpořila i Evropská komise. „Pro nás je platforma, kterou vytvořili významné výzkumné univerzity, nesmírně významná. Jde nám o kvalitní vzdělání pro 21. století. Začínáme společně připravovat vzdělávací programy pro doktorandy, nabízíme naše zkušenosti,“ doplnila Radka Wildová, prorektorka UK pro koncepci a kvalitu vzdělávání.

V průběhu několikadenního jednání se setkali, jak akademici, tak studenti. "Je pro nás ohromně důležité, že se tohoto mítinku zúčastnili i studenti a vytvořili pracovní skupiny. Sami se aktivně zapojují do vytváření podoby vzdělávání sami pro sebe,“ řekla prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králičková.

Rektoři, kteří se sešli na schůzi v Paříži:

Franzini Elio – Milánská univerzita

Marcin Pałys – Varšavská univerzita